Vulcan CORDPLG5P480 Catering Carriers Parts & Accessories
SKU: CORDPLG5P480
/each
Free Shipping
Want to speak to an expert?
Vulcan 480V/3Φ 30A cord & L16-30P plug, 8/4 90°C SO cable, 7'7" — durable, UL-rated power connection for commercial catering equipment.
Manufacturer Vulcan
Certifications UL
Height 4.0in
Width 12.0in
Depth 12.0in
Shipping Weight 7.0lbs
Specifications CORD & plug set (rated to 480v/3ph - 30 amp), CABLE 8/4 90C UL SO, SEO, SOW OR SEOW, 7'7": STRAIGHT PLUG HBL2731 NEMA L16-30P
After 24 hours, we cannot guarantee that any changes or cancellations can be made.
  • Return requests must be submitted within 30 days of delivery
  • Items must be unused and in original packaging
  • 35% restocking fee and return freight/crating fees apply