True Mfg. - General Foodservice TSSU-60-24M-B-ST-HC~SPEC3 Refrigerated Prep Tables
SKU: TSSU-60-24M-B-ST-HC~SPEC3
/each
Free Shipping
Want to speak to an expert?
True SPEC SERIES® Mega Top Sandwich/Salad Unit – 24 Pan
Model: TSSU-60-24M-B-HC~SPEC3
Designed for demanding commercial kitchens, this 60" mega-top prep table keeps a full mise-en-place of fresh ingredients cold, secure and right at your fingertips while providing a generous 8-7/8" cutting surface for rapid assembly.
What’s Included
  • (24) 1/6-size, 4"-deep poly pans
  • (2) stainless-steel insulated pan covers
  • 8-7/8"-deep, full-length polyethylene cutting board (NSF-approved)
  • (2) full-height swing doors with factory-installed locks
  • (2) adjustable, heavy-duty gray PVC-coated wire shelves
Key Performance Features
  • All-stainless exterior (front, sides, back) stands up to daily abuse and frequent washdowns.
  • External digital control with bright temperature display for instant verification.
  • Factory-balanced, self-contained refrigeration system uses eco-friendly R290 hydrocarbon.
  • Maintains 33°F – 41°F (0.5°C – 5°C) in both food pans and cabinet section.
  • 1/3 HP compressor delivers rapid recovery in hot, busy kitchens.
  • Lifetime-guaranteed, all-metal door handles and heavy-duty 20-gauge door construction.
  • Shelves, slides and rollers remove without tools for fast, thorough cleaning.
  • cULus & UL EPH Classified; proudly made in the USA.
Technical Specifications
Pan Capacity (24) 1/6-size x 4" deep
Cutting Board 8-7/8" D, removable, high-density polyethylene
Doors / Shelves (2) lockable swing doors / (2) adjustable PVC-coated wire shelves
Refrigerant R290 Hydrocarbon
Horsepower 1/3 HP
Temperature Range 33°F – 41°F (0.5°C – 5°C)
Electrical 115 V / 60 Hz / 1-phase, 6.5 amps, NEMA 5-15P (9 ft cord)
Certifications cULus, UL EPH Classified
Origin Made in the USA
Industry-Leading Warranty
Manufacturer True Mfg. - General Foodservice
Certifications cULus, UL EPH Classified, Made in USA
Height 40.38in
Width 60.38in
Depth 34.06in
Shipping Weight 385.0lbs
Exterior Finish stainless steel front, sides & back
Refrigeration self-contained, rear mounted
No of Doors 2 doors
Compressor Style side / rear breathing
Pan Capacity (Top) 24 pan
Width (side - side) 60" - 63" wide
Sections 2 section
Access Type doors
After 24 hours, we cannot guarantee that any changes or cancellations can be made.
  • Return requests must be submitted within 30 days of delivery
  • Items must be unused and in original packaging
  • 35% restocking fee and return freight/crating fees apply