T&S Brass S-0123-U12-BJ EverSteel Commercial Faucets & Plumbing
SKU: S-0123-U12-BJ
Want to speak to an expert?
Durable T&S EverSteel 8" deck mixing faucet with 12" swing nozzle, 1.5 GPM spray arm, stainless steel construction, NSF/ASME certified.
Manufacturer T&S Brass
Brand name EverSteel
Height 3.88in
Width 27.5in
Depth 12.0in
Shipping Weight 14.74lbs
Faucet Centers 8" centers
Wall or Deck Mount deck mount
Valve Type compression valves
Specifications EverSteel ULTRARINSE stainless steel, PRU with S-0107-J & Eternas, 8” deck mount mixing faucet with stainless steel body, stainless steel add-on faucet, stainless steel 12” swing nozzle with stream regulator outlet, stainless steel 1.5 GPM 10 7/16" multiple tip spray arm, stainless steel 18” riser, 44” flexible stainless steel hose with heat resistant handle, stainless steel 1.07 GPM blue spray valve, stainless steel compression cartridges with spring checks, stainless steel lever handles, stainless steel 1/2" NPT female inlets, stainless steel 6” adjustable wall bracket, stainless steel spray valve holder and stainless steel overhead spring. Certified to ASME A112.18.1/CSA B125.1, NSF 61-Section 9 & NSF 372. 2019 DOE PRSV - Class II compliant.
After 24 hours, we cannot guarantee that any changes or cancellations can be made.
  • Return requests must be submitted within 30 days of delivery
  • Items must be unused and in original packaging
  • 35% restocking fee and return freight/crating fees apply