T&S Brass S-0113-U12-BJ EverSteel Commercial Faucets & Plumbing
SKU: S-0113-U12-BJ
Want to speak to an expert?
T&S Brass EverSteel commercial deck-mount faucet kit: durable stainless steel, 12" swing nozzle, 44" hose, ADA-grade certifications for heavy use.
Manufacturer T&S Brass
Brand name EverSteel
Height 3.88in
Width 27.5in
Depth 12.0in
Shipping Weight 14.87lbs
Valve Type compression valves
Faucet Centers single hole centers
Wall or Deck Mount deck mount
Specifications EverSteel ULTRARINSE stainless steel, PRU with S-0107-J & 12" Nozz, Single hole stainless steel deck mount mixing faucet, stainless steel add-on faucet, stainless steel 12” swing nozzle with stream regulator outlet, stainless steel 24” riser, 44” flexible stainless steel hose with heat resistant hndle, stainless steel 1.07 GPM spray valve, 1.5 GPM 10 7/16" multiple tip spray arm, stainless steel compression cartridges with spring checks, stainless steel lever handles, 18” flexible stainless steel supply hoses with G1/2 female swivel connections, stainless steel 6” adjustable wall bracket, stainless steel spray valve holder, and stainless steel overhead spring. Certified to ASME A112.18.1/CSA B125.1, NSF 61-Section 9 and NSF 372. 2019 DOE PRSV - Class II compliant.
After 24 hours, we cannot guarantee that any changes or cancellations can be made.
  • Return requests must be submitted within 30 days of delivery
  • Items must be unused and in original packaging
  • 35% restocking fee and return freight/crating fees apply