Sapphire Manufacturing SMTE-24108G Sapphire Stainless Steel Prep Tables
SKU: SMTE-24108G
GTIN: 83765412772
Want to speak to an expert?
Sapphire stainless prep table 108"x24"x35" with 18/430 flat top, galvanized legs & shelf, beveled edge, NSF certified—durable commercial prep station.
Manufacturer Sapphire Manufacturing
Brand name Sapphire
Certifications NSF
Height 35.0in
Width 108.0in
Depth 24.0in
Shipping Weight 121.0lbs
Depth (front - back) 24" deep (front - back)
Top Gauge 18 gauge top
Base Type open with undershelf
Table Edge Type beveled bottom / return
Splash Height flat top (without backsplash)
Base Construction galvanized base
Top Stainless Series 400 series top
Width (side - side) 108" wide (side - side)
After 24 hours, we cannot guarantee that any changes or cancellations can be made.
  • Return requests must be submitted within 30 days of delivery
  • Items must be unused and in original packaging
  • 35% restocking fee and return freight/crating fees apply