Dormont Manufacturing CAN1675BPV36BXFT Dormont Blue Hose Gas Hose
SKU: CAN1675BPV36BXFT
GTIN: 662447001363
Want to speak to an expert?
Dormont Blue 36" food‑truck gas hose kit, 3/4" ID, 304 SS corrugated with antimicrobial PVC braid, 256k BTU, full valve, lifetime warranty
Manufacturer Dormont Manufacturing
Brand name Dormont Blue Hose
Height 26.63in
Width 10.38in
Depth 2.88in
Shipping Weight 3.65lbs
Inside Diameter 1/2"
Length 36"
Material stainless steel
Specifications Dormont Blue Food Truck Grade Gas Connector Kit, 3/4" inside dia., 36" long, 304 stainless steel corrugated tube covered with a tight weave stainless steel braid, antimicrobial PVC coating, includes: (2) 3/4" 90 degree elbows, (2) shoulder nipples & full port valve, 256,000 BTU/hr flow capacity, IFC 2018, IFC 2021, limited lifetime warranty
  • 35% restocking fee and return freight/crating fees apply