Dormont Manufacturing CAN16100BPV60BXFT Dormont Blue Hose Gas Hose
SKU: CAN16100BPV60BXFT
GTIN: 662447001806
Want to speak to an expert?
Dormont blue 1" x 60" food‑truck gas hose kit — 304 SS corrugated, braided, antimicrobial PVC, 397k BTU, includes elbows, valve, lifetime warranty
Manufacturer Dormont Manufacturing
Brand name Dormont Blue Hose
Height 26.63in
Width 10.38in
Depth 2.88in
Shipping Weight 8.47lbs
Length 60"
Material stainless steel
Inside Diameter 1"
Specifications Dormont Blue Food Truck Grade Gas Connector Kit, 1" inside dia., 60" long, 304 stainless steel corrugated tube covered with a tight weave stainless steel braid, antimicrobial PVC coating, includes: (2) 1" 90 degree elbows, (2) shoulder nipples & full port valve, 397,000 BTU/hr flow capacity, IFC 2018, IFC 2021, limited lifetime warranty
  • 35% restocking fee and return freight/crating fees apply