Dormont Manufacturing CAN16100BPV48BXFT Dormont Blue Hose Gas Hose
SKU: CAN16100BPV48BXFT
GTIN: 662447001790
Want to speak to an expert?
Dormont 48" Blue Food Truck Gas Hose 1" ID, 304 SS corrugated, antimicrobial PVC, 451k BTU, includes elbows, valve, lifetime warranty.
Manufacturer Dormont Manufacturing
Brand name Dormont Blue Hose
Height 26.63in
Width 10.38in
Depth 2.88in
Shipping Weight 7.77lbs
Length 48"
Inside Diameter 3/4"
Material stainless steel
Specifications Dormont Blue Food Truck Grade Gas Connector Kit, 1" inside dia., 48" long, 304 stainless steel corrugated tube covered with a tight weave stainless steel braid, antimicrobial PVC coating, includes: (2) 1" 90 degree elbows, (2) shoulder nipples & full port valve, 451,000 BTU/hr capacity, IFC 2018, IFC 2021, limited lifetime warranty
After 24 hours, we cannot guarantee that any changes or cancellations can be made.
  • Return requests must be submitted within 30 days of delivery
  • Items must be unused and in original packaging
  • 35% restocking fee and return freight/crating fees apply