Dormont Manufacturing 1650BPV36BXFT Dormont Blue Hose Gas Hose
SKU: 1650BPV36BXFT
GTIN: 662447002018
Want to speak to an expert?
Dormont 36" Blue Food Truck gas hose kit, 1/2" ID, 304 SS corrugated with braid, antimicrobial PVC, full-port valve, lifetime warranty.
Manufacturer Dormont Manufacturing
Brand name Dormont Blue Hose
Height 26.63in
Width 10.38in
Depth 2.88in
Shipping Weight 4.16lbs
Material stainless steel
Inside Diameter 1/2"
Length 36"
Specifications Dormont Blue Food Truck Grade Gas Connector Kit, 1/2" inside dia., 36" long, 304 stainless steel corrugated tube covered with a tight weave stainless steel braid, antimicrobial PVC coating, includes: (2) 1/2" 90 degree elbows & full port valve, 120,000 BTU/hr flow capacity, IFC 2018, IFC 2021, limited lifetime warranty
After 24 hours, we cannot guarantee that any changes or cancellations can be made.
  • Return requests must be submitted within 30 days of delivery
  • Items must be unused and in original packaging
  • 35% restocking fee and return freight/crating fees apply