BK Resources SSBB-1G-24 Back Bar Coolers
SKU: SSBB-1G-24
GTIN: 840653196749
/each
Free Shipping
Want to speak to an expert?
BK Resources SSBB-1G-24 Back Bar Refrigerator – 24″ Glass Door
Compact underbar cooling built for busy bars & cafés
Key Features
  • Eco-friendly R290 hydro-carbon refrigerant with low global-warming potential.
  • Digital electronic controller for precise 33 °F–41 °F temperature & automatic defrost.
  • Bright, long-lasting LED interior lighting showcases product while saving energy.
  • Heavy-duty 430 stainless-steel top & interior with corrosion-resistant PVC-coated exterior.
  • Single thermopane double-glass door with integrated full-length handle & factory-installed lock.
  • Two adjustable, PVC-coated shelves maximize storage flexibility.
  • Front-breathing, easy-access condenser simplifies routine cleaning & maintenance.
  • Sturdy leveling feet keep the cabinet steady on uneven floors.
  • Plug-and-play operation — 8-ft cord with NEMA 5-15P plug runs on a standard 115 V outlet.
  • ETL & ETL Sanitation listed for electrical and food-safety compliance.
Technical Specifications
Model SSBB-1G-24
Exterior Dimensions (L × W × H) 20 1/8″ × 23 5/8″ × 35 3/4″
Door 1 left-hinged glass door, lockable
Shelves 2 adjustable PVC-coated steel
Holding Temperature 33 °F – 41 °F (0.5 °C – 5 °C)
Refrigerant R290
Compressor 1/6 HP
Amperage 3 A
Electrical 115 V / 60 Hz / 1-phase
Plug Type NEMA 5-15P (8-ft cord)
Construction 430 stainless-steel top & interior, PVC-coated steel exterior
Interior Lighting LED
Certifications ETL, ETL Sanitation
Warranty 3-year parts & labor / 5-year compressor
Manufacturer BK Resources
Width 24.0in
Door Type glass door(s)
Exterior Finish stainless steel exterior
Refrigeration Location self-contained, bottom mounted
Top Finish stainless steel top
Width (side - side) 23 - 58 inches
Door Swing swing door(s)
Door Qty 1 door
After 24 hours, we cannot guarantee that any changes or cancellations can be made.
  • Return requests must be submitted within 30 days of delivery
  • Items must be unused and in original packaging
  • 35% restocking fee and return freight/crating fees apply